Biliyorum sevgili ebeveyn, fotoğrafçı seçmek zor zanaat..

Merhaba sevgili ebeveyn; zor mu işler bunlar, yaklaş birlikte bakalım :)

Henüz ebeveynliğinin ilk günlerini yaşıyor olabilirsin.. Bir canlı dünyaya getirdin kolay iş değil. Şimdi birbirinizi tanıma vakti, bu sizin yolculuğunuz, nasıl şekilleneceğini merak ediyorsun belki, belki de ilk yılını geride bıraktın bile ve yaş çekimi yaptırmak istiyorsun.. Kafanda deli sorular dolaşırken bir de fotoğrafçı arayışına girdin zira bugünlerin de unutulmasın istiyorsun, haklısın. Amacın yalnızca bebeğine anı bırakmak ama girdin google'a 'ankara bebek fotoğrafçısı' yazdın bir baktın; bir sürü seçenek, bir sürü fiyat, üstelik belli bir aralığı da yok kiminin fiyatı arşa çıkmış, kimi neredeyse bedavaya çekecek.. Bir dakikanı ayırarak bu yazıyı okumanı tavsiye ederim, zira sana ışık tutacağından ve fotoğrafçını seçerken faydası olacağından eminim.. İşine yaramazsa eleştir beni, açığım :)

Sevgili anne/baba; öncelikle sıkça cevapladığım malum konudan başlayalım; e bütçeyi de sarsmamak lazım anı bırakalım derken haklısın...

Şimdi sevgili ebeveyn; fiyatlandırma kafamıza göre belirlediğimiz bir konu değil esasında bir çok kriteri var bu konunun. Öncelikle kullandığımız ekipmanlar.. Bu makineler, lensler, efendime söyleyeyim ışıklar,aksesuarlar vs. hepsi çekimlerimizin kalitesini belirler, bu kalite de fiyatları..Kimimiz çok kaliteli ekipman kullanabilirken kimimiz alıyor bir yarı profesyonel makineyi, aynı sonuçları elde etmeye çalışıyor. Elbette bu mümkün değil. Hepimiz biliyoruz hayatımızın her noktasında fiyat/ performans dengesi bulunmakta.


Herkesin her işi yaptığı günümüz şartlarında bir stüdyoya bebeğinin fotoğraflarını çektirmeye gitmek isteği ile yola çıkıyorsun ama bir bakıyorsun bir kişinin evinin bir bölümüne gitmişsin bir odada çekim yapmaya çalışırken buluyorsun kendini. Fotoğrafçı seçme sorunsalı vol22367236467..


Bir de tecrübe konusu var tabii; özellikle yenidoğan çekiminde çok net anlaşılan; öyle fotoğraflar var ki; bebek bir sepetin içine bırakılmış, pozlama yok, ışık yok.. Yalnızca tecrübe edinebilmek için harcanan ailelerin anıları peki.. Onların yorumları nerede sahi? Aile yorumlarını araştırdın mı?


Ha bir de bahsetmeden geçmek istemediğim bir acayip zümre daha var ki, ünlü insta doktorlara, insta momlara :) para vererek çekim yapıp ismini duyurarak ardından fiyatlarını arşa çıkarıp yurdum insanından bu paraları çıkarmayı kendine amaç edinen, gün boyu instagram hikayelerinde kendini şarkı/ türkü söyleyerek, villasının/stüdyosunun belli kısımlarında yediği yemekleri düşüncesizce yeni doğum yapmış zaten hormonlar beyninde tepişirken lohusalığını unutmuş, bebeğinin güvenli bağlanmasını ilke edinen canım annelerin önünde bir de link bırakarak falan höpürdetmekten icap duymayan,instagram hesabı satın alma takipçileri ile yüzbinleri bulmuş fotoğrafçılar :) Bilemiyorum paranı nereye harcamak istersin sevgili ebeveyn, şişirilmiş popülarite seçeneğini sundum burada sana. Ha bu arada bu gibi arkadaşlarda inan bana senin pozun, bebeğinin nasıl çıktığı hiç önemli değil, tabiri caizse insta'lık bir şeyler çıksa yeter O'na, senin ve diğerlerinin fotolarını bu kadar düşünürse insta'ya zaman mı kalır di'mi ama..


Fiyatlarını makul gösterip çekim sonu albümleri kendi çekim ücretinden daha pahalıya satarak benim çekim ücretimi pahalı bulduğu için gelmeyen aileye daha fazla para ödeteni de gördü bu gözler..


Yani sevgili ebeveyn; bunca konu arasında kaybolup gitmeden fotoğrafçını seçerken yapman gereken; önce çalışmalarına bakmak.. Kaliteli mi?, keskin görünüyor mu, sadece bir fon önüne bebek mi koymuş, gerçek bir set-up kurmuş mu? Sonra arayıp kullandığı ekipmanı, sana ne kadar süre ayıracağını, kaç fotoğrafı bebek poposu gibi değil gerçek retouch yaparak sana vereceğini ve son olarak çekim ücreti ile istediğin albümün fiyatını sormalı ve TOPLAM ödeyeceğin rakama bakmalısın.. Benden bu kadar.. Ha unutmadan gerçek retouch ne demek örneklerini aşağıda görebilirsin. Edit by me dostlar..Sevgilerimle.


Before After

Before After


Before After

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör